Jakých služeb mohou využít senioři v ČR?

Senioři mívají často problémy s pohybem, neorientují se tolik v moderních technologiích a často se necítí na to někam cestovat nebo si něco zařizovat sami. V tom všem jim ale mohou pomoct různorodé služby, z nichž pár příkladů vypíchneme.
starší pár, cestování

Senior taxi

Jedná se o cenově zvýhodněnou dopravu, kterou v současné době disponuje už přes 70 měst a obcí v ČR. Podmínkou využití bývá obvykle věk minimálně 65 nebo 70 let. Služba ale obvykle slouží i pro hendikepované mladší občany. Taxi funguje na zavolání, některé vozy bývají upravené na přepravu hendikepovaných osob. Službu lze nejčastěji využít na dopravu k lékaři, někdy ale i na nákupy nebo při cestách za kulturou. Samozřejmostí je asistence při nastupování a vystupování, stejně jako pomoc se zavazadly. Ceny jsou místy paušální za jízdu, jinde počítané za kilometr, vždy jsou však podstatně nižší než cena za běžnou taxislužbu.
seniorka, mladá žena, pomoc

Počítačové kurzy

Zdarma nebo za nízké poplatky nabízí počítačové kurzy obvykle knihovny, městské části, vysoké či střední školy, ale i různé spolky. Naučit se tu můžete vše od úplných základů až po pokročilejší funkce. Zjistíte třeba, jak můžete snadno komunikovat se svými přáteli a rodinou, ale také s úřady. Existují dokonce i specializované kurzy na používání smartphonů.

Nákupy přes internet s dopravou zdarma

Některé firmy zabývající se online nakupováním, nabízí speciální „kluby“ pro zákazníky vyššího věku či hendikepované. Ti tak mají nejen doručení objednávky zdarma, ale také další servis. Jmenujme například možnost sestavení celé objednávky po telefonu, donášku až ke dveřím, možnost vrácení lahví, ale i speciální slevy této věkové skupině na míru.
pomocné ruce, senioři

Dovolená a výlety pro 55+

Na dovolené pro cestující 55+ se specializuje v České republice hned několik cestovních kanceláří, ale najdete je i v nabídce běžných CK. Často jsou nabízené zvýhodněné ceny a pobyty mimo hlavní sezónu, kdy je v destinacích menší množství návštěvníků. Při realizaci těchto zájezdů je kladen důraz na dostupnost lékařské péče, špičkové česky mluvící průvodce či přizpůsobení náročnosti programu.

Právní poradna

Starší lidé mnohdy mohou řešit i rozličné právní problémy, především co se týče dědictví, nájmů, rodinného práva nebo zdravotnické péče. Pro tito situace jsou tu nejrůznější právní poradny. Některé fungují bezplatně, ostatní za nepatrný poplatek. Provozují je obvykle různé spolky nebo městské části. Konzultace je možné provádět i telefonicky nebo prostřednictví emailu. Užitečné přednášky na vhodná témata pořádají také právnické univerzity.