Finanční gramotnost dětí – aneb jak na to.

     Základem je jít našim ratolestem příkladem. Abychom my sami uměli zodpovědně zacházet s penězi. Musíme mít na paměti, že hlavně v pozdějším věku se děti také učí z našich zkušeností a chyb. Ne jen z našeho vyprávění.
Jak ukládáme peníze

Děti učíme hrou

     Je důležité začít děti s problematikou peněz seznamovat co nejdříve. Již v předškolním věku je dobré učit je formou zábavné hry. Hravostí a zvídavostí se naučí, že si mohou nějaké peníze ušetřit. Poznají tzv. co je moje, co je tvoje.
     Dobré je také dávat jim pravidelné kapesné a jeho udělování přísně dodržovat. Neměli bychom slevit, když nás naše ratolest bude prosit o další peníze, pokud nejsou určeny ke školním aktivitám. Ale také bychom mu neměli bezdůvodně dávat méně. Ovšem smysl to má až v průběhu školní docházky, kdy si umí své peníze spočítat. Pro ně je to vlastně takový první pravidelný příjem a zvykne si s ním vycházet. V dospělosti se pak lépe srovná s tím, že má k dispozici jen omezené množství peněz.
     Také když něco rozbijí, neměli bychom jim hned kupovat něco nového, ale měli bychom jim vysvětlit, že na to nejprve musí tatínek a maminka vydělat.
     Neškodí povědět jim o tom, že některé věci musí mamka s tátou platit pravidelně. Už prvňáčkovi můžeme říct, že je potřeba zaplatit nájem, aby měl kde spát, elektriku, aby si mohl pustit pohádku, atd.
Šetříme každou korunku

Jak motivovat adolescenta

      Čím jsou děti starší, tím mají také větší nároky. V tu chvíli máme skvělou příležitost naučit je myslet na budoucnost. Například, když bude chtít nový typ tabletu, můžeme mu ukázat, že pokud si každý měsíc ušetří z kapesného 500 Kč, mohl by ho mít, dejme tomu, za 5 měsíců. Pokud si ale zvládne ušetřit každý měsíc 800 Kč, mohl by si ho koupit už za tři měsíce.
      Středoškoláci už většinou koukají více na své vlastní cíle, než na společné potřeby celé rodiny. Proto je dobré s nimi probrat, jak s penězi zacházet, aby se mohli bez obav postavit na vlastní nohy, až budou připraveni.
      Měli bychom je poučit, jak ukládat své peníze. Co dělat, když potřebují něco, co si v tuto chvíli nemohou dovolit (např. výše zmíněné šetření). Je třeba probrat, že pokud se uchýlí k půjčce, je dobré ji pravidelně splácet. Vysvětlit, že z toho plynou výhody – například některé banky nabízejí nižší úrok klientům, kteří platí včas. Naopak pokud nesplácejí řádně, mohou jim hrozit pokuty.
      5 bodů, jak naučit děti zacházet s penězi:
•        vysvětlit jim to zábavnou formou
•        naučit je, že každá věc má svou hodnotu
•        dávat jim přiměřené kapesné
•        přiblížit jim, že jsou věci, které je nutné platit každý měsíc
•        probrat rizika úvěrových produktů