Nezařazené

Finanční gramotnost je potřeba pěstovat již od základní školy

Problémem mnoha dnešních lidí se stávají dluhy. Do takových nepříjemných finančních potíží se lidé dostávají především proto, že jsou finančně negramotní. Půjčují si peníze, protože jim to připadá snadné a mají pocit, že je to stejné, jako by nenadále zbohatli.
pyramida z cihel
Kupují si spotřebiče, které nutně nepotřebují, a posléze je nedokážou splácet. Mnoho lidí čelí dluhové spirále a potácí se mezi věřiteli. Vždyť téměř polovina Čechů má dluhy, a zdaleka se nejedná pouze o klasickou hypotéku na dům. Jak je tedy vidět, finanční gramotnost by se měla co nejdříve dostat na pořad škol, neboť hrozí, že špatné návyky hospodaření s penězi se budou mezi jednotlivými generacemi přenášet.
růžové prasátko

Co tedy můžete dělat proto, abyste nespadli na finanční dno?

V každém případě nežijte na dluh. Pokud na něco nemáte peníze, tak si to zkrátka nekupujte a nenechejte se nachytat na zdánlivě výhodné úvěry. Ty vám blahobyt nezajistí, ba naopak se díky nim s velkou pravděpodobností dostanete do nepříjemné situace, která vás pomalu potáhne ke dnu.

Pokud už si musíte půjčit, dobře si ohlídejte, jaké budete platit úroky, kolik vás to bude měsíčně stát, a zda na to vůbec máte.
výpočet na kalkulačce

Odkládejte si finanční rezervu. Nikdy nevíte, kdy vám přijde vhod. Rozhodně byste tedy neměli žít od výplaty k výplatě, ale pravidelně spořit, třeba po malých částkách.

Pište si své příjmy, ale především výdaje. Pokud nic nezanedbáte a budete pravidelně a poctivě zaznamenávat všechny položky, tak možná brzy přijdete na to, že utrácíte mnoho peněz za hlouposti, bez kterých se můžete obejít.