Nezařazené

Facebook už v tom zase lítá

Lze říci, že kauza, kterou se Facebook zabývá dnes, nevyvolala tolik rozruchu mezi médii, jako ta předchozí. Z jistého hlediska by někteří mohli říci, že toto selhání je ještě mnohem horší. V tomto případě se již nejedná o objem statistických dat, ve kterých je jakýkoliv jedinec namočený anonymně. V tomto případě bylo cíleno na samotné facebookové soukromí a to konkrétních žen. Jednání bychom mohli označit za internetový stalking. A o co že vlastně šlo?
Nejmenovaný pracovník společnosti využíval interních nástrojů, které měl díky své profesi k dispozici, k tomu, aby si proklepnul ženy z internetové seznamky zvané Tinder. Aby toho všeho ještě nebylo málo, hříšník se dokonce sám prozradil a to při chatování s jednou z žen, která se stala jeho obětí.
sociální síť facebook
Na celou tuto kauzu upozornila Jackie Stokes, což je zakladatelka poradenské firmy pro počítačovou bezpečnost. Tohoto výtečníka neuvedla a ani nezveřejnila přepis konverzace.
Její část, kterou předložila stránce Twitter, vyznívá nevinně. Muž se snažil udělat dojem na potencionální partnerku tím, že jeho práce je odhalování počítačových hackerů.
sociální média a facebook
Facebook vydal jako reakci prohlášení, ve kterém potvrzuje pravdivost obvinění a jednání svého již propuštěného zaměstnance velmi přísně odsuzuje. Identifikace viníka proběhla velmi rychle a to díky tomu, že zaměstnanci mají přístup k soukromým informacím o uživatelích, které nejsou viditelné veřejně ale pouze tehdy, pokud to vyžaduje jejich pracovní zařazení. Nejen každý takový přístup ale i data, které si skrze něj vyhledávají, se archivují.
facebook logo
Určitě je na škodu, že se média tomuto případu nevěnovaly mnohem více, protože zneužití osobních informací je poslední dobou sice všude, ale velká spousta lidí o tomto nemá ani potuchy.
Je sice pravda, že tato událost skončila happyendem a to v podobě potrestaného viníka, ale může se také stát, že v dalším případě nemusí být viník vůbec potrestán nebo dohledán.