Bilbao

Španělsko je velmi oblíbenou destinací k letní dovolené. Většina lidí míří jih Španělska, které je vyhlášené slunnými plážemi a velkou řadou možností pro turisty, jak co se týče ubytování, tak i zábavy či suvenýrů.
Baskicko je oproti tomu turisty, zvláště těmi českými, do značené míry opomíjeno, ačkoliv se jedná o jednu z nejbohatších částí Španělska. Je to autonomní oblast, která sice není odtržena od Španělska, ale má vlastní parlament, hospodářství i vlastní policejní složky.
Muzeum Guggenheim
Největším městem celého Baskicka je Bilbao. Je to město, které rozhodně stojí za návštěvu. Tato moderní metropole nabízí mnoho zajímavých míst k vidění. Pokud máte rádi církevní stavby, tak určitě navštivte Katedrálu sv. Jakuba a Chrám Panny Marie de Begoña. Projděte se krásným parkem na nábřeží řeky Nervión a můžete cestou navštívit i Chrám svatého Mikuláše.
Bilbao je specifické svou původní architekturou. Španělský styl se tu snoubí s typicky anglickým. I obyvatelé Bilbaa Vám řeknou, že to není jen v architektuře, ale také v dalších oblastech, jako je např. oblékání. Baskové totiž mají svým způsobem blízko k oběma těmto národům, avšak neztotožňují se s žádným z nich. Naopak Vám na každém kroku připomínají svou vlastní identitu. Vyjma španělských nápisů, tak všude vidíte i ty Baskické. Typické tapas byste tu hledali marně. Zato si můžete dopřát pintxos [pinčos], které jsou oproti tapas propracovanější a mnohdy připomínají zmenšeninu obvyklého hlavního chodu, a to jak studeného, tak teplého. Chutné pintxos potom můžete zapít malou skleničkou vína, které tu nazývají txikitos [čikitos].
Nábřeží Bilbao
Bilbao je ale nejen městem starobylých památek, ale také můžete obdivovat moderní stavby, mezi jejichž nejdůležitější bod patří muzeum Guggenheim, které stojí za vidění jak s venku tak zevnitř. V létě také před muzeem pořídíte typické fotografie obrovského květinového psa či gigantického kovového pavouka. 
Když Vás město omrzí a dostanete chuť jít se vykoupat, tak stačí sednout na metro, které Vás odveze až na mořskou pláž Playa de Plentzia, kde se můžete těšit na písčitou pláž, s pozvolným vstupem, která je díky tomu vhodná i pro děti.
Až budete hledat program na večer, tak stačí zajít do některého z příjemných podniků přímo ve městě. Najdete zde širokou škálu barů i hospůdek, ze kterých si jistě každý vybere.
Pokud si stále nejste jistí, zda Bilbao skutečně stojí za návštěvu, tak můžete uvážit ještě jedno velké plus, které pramení z toho, že Bilbao leží v severní části Španělska. Je tu velmi příjemné podnebí a léto je teplé, ale nikoliv příliš horké, a přímo vybízí k procházkám nebo koupání téměř po celý den.