Kompresory – jejich typy a využití

Kompresor je zařízení, které je schopné přepravovat plyny díky jejich stlačitelnosti. Aby tato přeprava byla možná, musí v nich dojít ke značnému zvýšení tlaku, které vede nejen k vyfukování vzduchu, ale některé typy jej umí i odsávat. Jak takový kompresor vybrat a k čemu jej využijeme?

Využití tohoto zařízení souvisí s používáním vzduchu, takže jej oceníme především pro dohušťování pneumatik u osobních aut, náklaďáků i motocyklů. Navíc s nimi může nafukovat také duše jízdních kol, čluny, lehátka, míče, matrace a další sportovní i rekreační zařízení. Někdy se dá použít také pro urychlení vyfouknutí různých věcí, zejména těch objemnějších, jako jsou skákací hrady nebo větší bazény. Využít je lze ale také při čepování piva, lakování nebo vysokotlakém čištění.

pneu

Rozdělit si je můžeme buď podle způsobu fungování nebo dle typu využití.

Dle způsobu fungování rozeznáváme tyto:

  • Elektrický kompresor, jenž k napájení využívá elektrický pohon při napětí 230 a 400 V. Lze jej rozdělit do dalších dvou skupin:
  • Do zásuvky, takže jej lze využít pouze v místě s přístupem k elektrické zásuvce (zpravidla v garáži). Tato zařízení jsou výkonnější a mohou pracovat delší dobu bez přestávky)
  • Do auta jako pojistka pro případnou potřebu dofouknutí pneumatik či rekreačního vybavení.
  • Aku kompresor lze po nabití ze zásuvky použít v místech bez přístupu k elektrickému proudu.

auto

Dle typu využití:

  • Pístový pracuje pomocí pístu – stlačuje se vzduch, který se poté vypustí do tlakové nádoby, kde čeká do doby využití tohoto nahromaděného vzduchu. Má jednodušší konstrukci a vyniká proto také nižšími cenami. Také jeho údržba je nenáročná. Bohužel je ale hlučnější.
  • Šroubový se využívá spíše v průmyslových provozech, protože pracuje s větším množstvím vzduchu. Jeho výhodou je tichý chod, dlouhá životnost a efektivnější využití vzduchu. Nevýhodou je pak náročnější nastavení, cena a údržba.