Co znamená zkratka tří písmen BMI

Angličtina se pomalu, ale jistě vkrádá do našeho slovníku, někteří lidé ji přijímají bez problémů, jiní s respektem vyjadřují, jak se mnohdy mateřský jazyk deformuje a podřizuje. Proto některým lidem může činit určité obtíže pochopit jisté situace, dokud jim nejsou objasněny srozumitelnou formou.

smažené koblihy

Zkratka BMI nemá nic společného s vozy BMW, doslova znamená „Body Mass Index“ a v překladu to zní „Index tělesné hmotnosti“. Je to přibližný ukazatel, jak na tom jsme v souvislosti s naší tělesnou vahou ve vztahu k výšce postavy, vyjadřující případné sklony k nadváze či obezitě, anebo naopak k nebezpečné podváze.

štíhlý ženský pas

Jste obézní, nebo ještě neBMI BMI kalkulačka je ukazatel pouze přibližný, nelze přesně stanovit individuálně na základě jednoduchého výpočtu, kolik máte tělesného tuku, a v kterých partiích se vám bude více ukládat, to už je záležitost velmi odborná, v konzultaci s lékařem či výživovým poradcem. Cílem BMI je vytvořit jistou představu, zda je nutné se sebou něco ihned začít dělat, nebo „mám ještě čas“. Každopádně, pokud vám hodnoty vybočují z normálu, snažte se změnit životní styl, více cvičit a hýbat se a zdravěji se stravovat a radit se s odborníky, jaká strava je pro vás vhodná. Existuje mnoho různých dietních směrů, které pomohou shodit nadbytečná kila, aniž by organismus strádal, a došlo pak po návratu k běžné stravě k nežádoucímu tzv. jo-jo efektu.

Co je to podváha – index BMI je zároveň varovným mementem u lidí, kteří se zdánlivě cítí být „normální“, přitom jejich hmotnost již dávno klesla pod optimum, a nachází se v kategorii podváhy. Týká se to jak osob s diagnostikovanou anorexií či bulimií, tak i některých dalších onemocnění trávicího traktu, metabolických syndromů a podobných jevů, které již vyžadují lékařský zákrok. Podváhu v žádném případě nepodceňujte, je totiž stejně nebezpečná, možná, že ještě nebezpečnější, než nadváha, a s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte.