Betonové oplocení je elegantní a stylové


O betonových plotech z tenkých železobetonových odlitků se pějí „ódy na radost“ a provází je řada fotografií, z různých míst a prostředí. Pravdou je, že některé ploty nevypadají příliš vábně, zatímco jiné byste si na zahradu umístili hned. Čím to je?

betonová zeď

Osobní vkus – betonové odlitky se vyrábí shodným způsobem, jedná se o jednotnou technologii, přesto ne vždy sáhnete po šťastném estetickém řešení. S ploty z betonu je to jako s nábytkem, ten také může být zajímavý a praktický, ale nemusí se podařit jej napasovat do určitého stylu. Nemůžete zkrátka umístit starožitnou rustikální komodu doprostřed moderně pojatého obýváku s převládajícími skleněnými a kovovými prvky. Proto byste měli pečlivě zvážit určitá hodnotící kritéria:

Vědět, co, jak a s čím kombinovat – betonové desky a sloupky se vyrábí v různých barvách a s různými ornamenty. Vhodné je poradit se se zahradním či bytovým architektem, jaké řešení se hodí k určitému typu fasády, k dřevěnému bednění pod krovy, k oknům, okapům a okrasným dřevinám.

Barvy a zase barvy – vhodná barva dokáže vzhled plotu velmi podtrhnout, a nevhodná z něj vytvoří kýč. Snažte se barvy plotu kombinovat s barvou okolního prostředí spíše v odlišných kontrastech, například červeno hnědou s bílou či zelenou nebo okrovou s tmavě hnědou. Dobrou volbou mohou být i dvoubarevné kontrastní plochy panelů v podobě šachovnicového pole.

betonový plot

Praktičnost – důležité je věnovat pozornost i praktickému řešení, to znamená výšce betonového oplocení. Ne vždy se do terénu hodí dva a půl metru vysoká hradba. Někdy stačí více skromnosti a klidně může být plot i o metr nižší. Ploty se také dají kombinovat s dřevěnými latěmi nebo s kovanými plotovými díly.

Bude to chtít zkrátka před vytvořením projektu plotu věnovat více času přípravě a hlavně důkladné rozvaze, co a jak k sobě ladit, protože na plot se pak budete dívat třeba celých třicet let.