Jaký by byl život bez mobilu

Mobilní telefon je dnes naprosto samozřejmá součást denního života. Život bez něho si neumíme představit. Mnozí jsou zvyklí nedat jej z ruky. Všechny informace konzultují s mobilním telefonem. Stále kontrolují, zda jim nepřišla zpráva nebo zda někdo netelefonoval. Jejich neschopnost se alespoň na chvíli vzdát společnosti mobilu lze nazvat závislostí. Mobilní telefon má ale také mnoho výhod, které využívají všechny věkové kategorie. Nabídka na trhu je tak obrovská, že mnohdy při výběru tápeme, jaký typ si vybrat. U mnohých to limituje cena, jiní zas vybírají podle funkcí, které mobil nabízí.

barevný display

Děti

Rodiče si dnes nedovedou vesměs představit, že by jejich děti nebyly vybavené mobilním telefonem. Dává jim to jistotu, že mohou kdykoliv zjistit, zda se jejich potomkovi něco nepřihodilo a dítě zas může kdykoliv kontaktovat rodiče nebo někoho blízkého. Některé programy mají takové možnosti, že jejich děti je možné i sledovat, kde zrovna jsou. Je ale nutné, aby dítě bylo od mala vychováváno k tomu, že telefon je pomocník, nikoliv otrokář. Číhá nebezpečí, že v dětském kolektivu nastávají situace, kdy se jedno dítě vytahuje nad druhé, jaký vlastní model mobilu, vznikají pře a hádky ze závisti. Toto je velmi nezdravé pro výchovu dítěte a je špatně se takové záležitosti řeší. Zejména pak rodiče, kteří koupí dítěti nejdražší model mobilu, zažehávají tyto spory spojit. Je na závadu, vyrušuje-li s ním dítě ve škole, pokud ho nedá z ruky. V případě zapojení internetu je nutné velmi dobře zvážit, v kterém věku a do jaké míry toto povolíme.

Střední generace

Tato generace běžně s mobilními telefony pracuje v zaměstnání, využívá jejich rozsáhlé funkce a opravdu by byla málokterá profese, která se dnes bez mobilu obejde. Mnohdy není výjimkou, že dotyčný má v každé kapse telefon a při zazvonění dlouho hledá, který vlastně zvoní. I zde platí stejné. Berme mobil jako pomocníka, ne však něco, na čem jsme závislí.
mobilní telefon

Senioři

Pro seniory je v prodeji řada mobilních telefonů, které jsou na obsluhu co nejjednodušší. Tato generace neumí obsluhovat telefony s mnoha funkcemi a není reálné, aby se to naučili. Jejich absence počítačové gramotnosti je brzdí v pochopení obsluhy. Vzbuzuje v nich obavy, nervozitu a nechuť aparát používat. Nenuťme je k tomu. Stačí, když se dokáží v krizové situaci spojit s rodinou a zabezpečit si tak bezpečí.